3 D Plastik Diş

Bilim İnsanları Antimikrobiyal 3D Plastik Diş Üretti

Dişinizi mi çektirdiniz ? Üzülmeyin yakında dişçiniz size yeni bir diş basabilir ve  ağzınızı temiz de tutabilir.  Oturmayan dişler, yanlış tedaviler ağız dolusu çalkalamalar sizi bıktırabilir. Fakat şimdi dişçiler ileri teknoloji dijital tarama ve 3D yazıcılar sayesinde yeni bir alana geçiyorlar.

Bu sayede daha gelişmiş materyaller üretilerek, oral hijyen sağlanabilecek. Groningen Üniversitesi’nden Andreas Herrmann ve meslektaşları özel bir antimikrobiyal plastik geliştirerek, bakterileri öldüren özel bir 3D basım diş ürettiler. Araştırmacılar bakteriyel hasarın her yıl milyonlarca dolar zarara yol açtığını belirtiyorlar.

Araştırmacılar dental reçine polimerlerine kuatarner antimikrobiyal amonyum tuzları ilave etti. Tuzlar pozitif yüklü olduğundan negatif yüklü bakteri zarlarını bozuyor ve onların patlayarak ölmelerini sağlıyor. “Bu materyal etkileşim halinde bakteriyi öldürebiliyor, diğer açıdan insan hücrelerine zarar vermiyor,” diyor Hermann.

Bu özel karışım 3D yazıcıya ilave eden araştırmacılar, uv ışıkla maddeyi sertleştirdi Bu sayede yeni bir diş veya diş teli basılabiliyor. Antimikrobiyal özellikleri test etmek için kaplı malzemeler, Streptococcus mutans içeren salyayla karıştırıldı. Normalde bu bakteri dişlerin aşınmasından sorumlu.

Araştırmacılar bu maddenin , kontrol numunesine göre bakterileri % 99’dan fazla öldürdüğünü buldu. İnsanlara uygulanmadan önce bazı testler yapılacak. Ekip tükürük ve bakteri numunesini sadece 6 gün boyunca bekletti. “Klinik denemeler için bu genişletilebilir, diş macunuyla uyumunu araştırabiliriz,” diyor Herrmann. Ayrıca bu plastiğin diş olarak kullanılacak kadar güçlü olup olmadığı onaylanmadı, ama  bu çok yakın bir zamanda olabilir. “Bu medikal bir ürün, ilaçlar uzun bir geliştirme süresine sahip değil,” diyor Hermann. Kaynak : NewScientist

İlaç Patent Marka Yorum: Geleceği 3 D teknolojisi yaratacak! Gelecekte yer edinmek için mutlaka bu teknolojiye yatırım yapmalıyız; ilaç, medikal, tıbbi cihazlar dahil tüm alanlarda 3 D teknolojisi belirleyici olacaktır. Murat Eltutan Marka ve Patent Vekili

 


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 8:55 Ziyaret Sayısı: 125498

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”