Aktarlarda satılan ürünler sağlıklı mı ?

Aktarlarda satılan 38 ürüne yasak geldi

Sağlık Bakanlığı, bilinçsiz kullanımı şifa vermek yerine damar tıkanıklığına, zehirlenmeye, hatta ölüme bile neden olan 38 ürünün satışına yasak getirdi.

Bitkisel ürünlerle şifa arayan vatandaşın hastane ve eczaneden sonra özellikle içinde bulunduğumuz mevsim geçişi dönemlerinde sık sık gittiği aktarlarda satılan bazı ürünlere yasak geldi. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), aktarlarda satılan 38 ürünü “tehlikeli” olduğu gerekçesiyle yasak kapsamına aldı.

Yasaklanan Bitkilerden Bazıları;  Adasoğanı, kuduz böceği, katran ruhu, horasani, güzel avrat otu, banotu, yüksük otu, balık otu, ebu cehil karpuzu, katalamba, sedef otu, hint yağı, altın kökü, bit otu, papaz otu, kara ardıç, kurtboğan, adem otu…

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), aktarlarda satılan 38 ürünü “tehlikeli” olduğu gerekçesiyle yasak kapsamına aldı.

Bakanlık, daha önce genelge yayımlayarak aktar vitrinlerine, ürünlerin kullanılışına ilişkin etiket, ilan ve benzeri yazılar asılmasını yasaklamıştı.

“Adasoğanı diz ağrısına, güzelavratotu baş ağrısına, nane gribe, adaçayı nezleye iyi gelir” gibi ifadelerin kullanılmasına da yasak getirilmiş, aktarlarda bitkisel karışım yapılmasının da önüne geçilmişti.

ÖLÜME BİLE GÖTÜRÜYOR

Yasaklanan 38 ürün arasında iltihaplı bölgeleri iyileştirdiği iddia edilen adasoğanı, ağrı kesici özelliği olduğu belirtilen güzelavratotu ve romatizma ağrılarını durdurduğu ifade edilen hintyağı da yer aldı.

Bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı sonrasında damar tıkanmasına, zehirlenmeye ve hatta ölüme yol açtığı vurgulandı.

 

İlaç Patenti Yorum: Ömrü hayatında köy, orman görmemiş kişiler Aktar dükkanı açıyor sonra üç kuruş kazanacaklar diye bu otu kaynat iç yok şu tohumu yut, bu merhemi sür ….

Adam ömrü hayatında astım hastası görmemiş, astımın ne olduğunu bilmiyor sana ot ismi öneriyor.

3 alanda dolandırıcılık bitmez; 1. Hukuk , 2.Din/inanç, 3.Sağlık  (Murat Eltutan)


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 8:24 Ziyaret Sayısı: 125492

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”