Her Kabuğu Kaynatıp içmeyin

Nar Kabuklarını Sakın Atmayın

Nar kabuğunun faydaları : İçinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlar. Nar kabuğundaki flavanoitler, fenolik bileşikler ve antioksidanlar suyundan çok daha fazla miktardadır.

Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Çalışmalar meme, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliğini göstermiştir. Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirir.

Gölgede veya 40-50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutarak, ufaladığınız nar kabuklarını serin bir yerde saklayın. Daha sonra 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyunu hemen her gün çay olarak tüketin. Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendinizi korumuş olacaksınız. Genelde tüm meyvelerde olduğu gibi narın da en değerli yeri kabuğudur. İlaç niyetine içilen nar suyundan arta kalan kabukları da asla atmayın.

 

İlaç Patenti Yorum:  Nar çok faydalı bir meyvedir fakat nar kabuğuna bu kadar anlam yüklenmesi kanımca biraz hatalıdır zira nar kabuğu son derece acı bir tada sahiptir. Doğanın bir gerçeği vardır; acı tadlar çok yemeye uygun değildir ve canlılar için tehlike / zehir barındırabilir bu nedenle abartıdan uzak durmak önem taşır ( Patent Vekili Murat Eltutan)


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 7:51 Ziyaret Sayısı: 125481

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”