Küba Kanser Aşısı Yaptı mı ?

‘Küba aşısı’ bir efsane mi? Kanserin tedavisi bulundu mu? İşte yanıtı…

Birkaç sene önce Küba'da geliştirilen 'kanser aşısı' ile ilgili tartışmalar tıp dünyasını meşgul etmeye devam ediyor. Dr. Yavuz Dizdar ise bu aşının henüz test aşamasında olduğunu ısrarla vurguluyor. Peki kanseri tedavi ettiği umuduyla aşı olmak için Küba'ya giden hastaların akıbeti ne oldu? İki sene önce yaşanan bir vaka, mucize diye tanıtılan 'Küba aşısı' ile ilgili tüm gerçekleri gözler önüne serdi. İşte o hastanın sonu...

Küba’daki bilim insanlarının bulduğu kanser aşısı gerçekten bir mucize mi? Kanserin tedavisi bulundu mu? Bitkisel tedaviler işe yarıyor mu? Bu ve benzeri sorular kanser hastalığının, umut tacirlerinin en çok kullandığı hastalık olması sebebiyle soruluyor. Tedavisi hakkında asparagas haberlerin en çok yapıldığı ve bilimsel olmayan ya da test aşamasındaki yöntemlerin dilden dile dolaştığı kanser hastalığı için uzmanlar hatırlatıyor: Kanserin tedavisi henüz bulunmadı.

Kanser hastalığının görülme oranı her geçen gün artarken, tedavisi ile ilgili bilimsel ve bilimsel olmayan yeni yöntemler sık sık karşımıza çıkıyor ve hastalar öğrendikleri bu yöntemleri sorgulamadan uygulamaya koyuluyor. Örneğin bundan birkaç sene önce ‘Zakkumcu doktor’ olarak anılan Operatör Dr. Ziya Özel’in, araştırmalarına dayanarak zakkumun kansere iyi gelebileceğini söylemesi üzerine bazı hastalar, zakkumu doğadan topladığı hali ile tüketmiş ve bir sonuç alamamışlardı. Hatta bir dönem Özel’in ilaçları el altından satılmış ve kullanılmıştı. Oysa ki Özel, zakkum ekstreli ilacın test aşamasında olduğunu sık sık dile getirmiş ve sadece ‘bu bitkinin kanserin tedavisi bakımından incelenmesi gerektiğini’ söylediğini vurgulamıştı.

Şimdi de Küba’da geliştirilen kanser aşısı ile ilgili aynı durum yaşanıyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon programında konuşan Dr. Yavuz Dizdar, bu aşıyı geliştiren Kübalı ekiple daha önce görüştüğünü ve aşının henüz test aşamasında olduğunun altını çizerek, kanseri kesin olarak yenecek bir ilacın hala geliştirilmediğini açıkladı.

Kanser aşısından medet umarak Küba’ya tedaviye giden bir hastanın yaşadıkları Dizdar’ın söylediklerini kanıtlar nitelikte oldu. Vatan’dan Esra Can Sinav’ın haberine göre 2013’te akciğer kanserine yakalanan Burhanettin Çevik, Küba’da geliştirilen kanser aşısını öğredi ve tedavi olmak için 2014’te Küba’ya gitti. Ancak Çevik, olduğu aşılar neticesinde bir süre iyileşme gösterse de 7 ay sonra hayatını kaybetti. Çevik’in eşi ise konu ile ilgili olarak, aşının kanseri engellemediği, sadece biraz daha yaşamak isteyen hastalar için ağrısız bir süreç yaşamasına imkan verdiği açıklamasını yaptı. Hatta Burhanettin Çevik’in hastalığının, aşıların etkisi geçtikten sonra daha katlanılamaz hale geldiği söylendi.

Mucizevi bir etki beklenen ancak henüz test aşamaları tamamlanmamış bu aşı ve daha pek çok yöntem için uyarılarda bulunan uzmanlar, hastaların bu konuda daha temkinli yaklaşmaları konusunda uyarıyor.

ÜNİVERSİTELERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Habertürk’ün Gün Ortası programında Balçiçek İlter’in sorularını cevaplayan Dr. Yavuz Dizdar, akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dizdar, açıklamalarında kanser tedavisi ile ilgili üniversitelere çok iş düştüğünü belirtirken, ilaç şirketlerinin tedavi ile ilgili bir misyonunun olmadığını belirtti. İlaç şirketlerinin kanserin tedavisi ya da engellemesi konusunda çalışma yapmadıklarını belirten Dizdar, bu konuda görevin üniversite camiasına düştüğünü söyledi. Bu noktada ilaç şirketlerini suçlamadığını söyleyen Dizdar, doktorların üzerine düşeni yapmadığını belirtti.

 

İlaç Patenti Yorum:  Demokrasi, insanhakları ve özgürlük alanında geri kalan toplumların, Bilim, Sanat ve Teknoloji alanında uzuk soluklu ilerleme kaydetmesi mümkün değildir!

Bu tür toplumlarda bilimsel sonuçları manipüle etmek çok kolaydır. Özellikle dış Dünyaya  karşı kendilerini başarılı göstermek için birkaç alana tüm imkanlar kaydırılır görece başarı sağlanır ve sağlanan bu başarı abartılarak anlatılır.

Örneğin; Kuzey Kore’nin Nükler Alanda ki başarıları, İran’ın füze alanında ki başarıları ve Küba’nın tıp alanında ki başarılarının büyük kısmı bu şekildedir.

Kanser gibi birden fazla türü olan hastalıklarda çare bulmak gerçekten uzun soluklu araştırmaya ve büyük yatırıma gerek duymaktadır. İlaç şirketlerinin büyük çoğunluğu bu yatırımda bulunmaya hefes etmemektedirler. Bu tür kapsamlı hastalıkların tedavisi için gelişmiş ülkeler, kamu kurumları ve vakıflar fonlar oluşturmalı merkezler açmalıdır. Tedavi umudunu ilaç firmalarına bağlarsak insanlığın ışık hızını aştığı teknoloji çağını bekleriz!    (Murat Eltutan)


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 9:23 Ziyaret Sayısı: 125508

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”