Robot Cerrahlar

Robot Cerrah Katarakt Ameliyatlarını Hassaslaştıracak

Yeni geliştirilen bir cerrahi robot mikro manevralar yaparak katarakt ameliyatı yapabiliyorlar. Cambridge Consultants tarafından geliştirilen bu iki kola bağlı küçük kıskaçlar ile insan gözünde bir insandan daha hassas bir şekilde çalışabiliyor.

Tüm her yıl 20 milyon insan katarakt ameliyatı oluyor, yani dünyadaki en yaygın ameliyatlardan biridir. Komplikasyonlar oldukça nadir olmasında rağmen her yıl onbinlerce insan etkileniyor. Katarakt göz lensinin saydamlığını yitirerek opaklaşarak görüşü bozmasıyla oluşuyor.

Görüşü düzeltmek için cerrah lenste küçük bir delik açarak, bu opak kısmı alıyor ve yerine kalıcı plastik bir kontakt lens yerleştiriyor. Tabi bu ameliyat iyi bir elden çıkmalı, cerrah yanlışlıkla lensin gerisine zarar verirse, puslu görüşe neden olabilir.

Axsis bu insan hatasını engellemeyi hedefliyor. NASA güneş yelkenleri için kullandığın inanılmaz iplikçiklerle donatılan cihazın kıskaçları 10 mm’lik alanda hareket ediyor.

Demonstrasyon modelinde kıskaçlar bistüriyle yer değiştirdi.

Patent Tescil Yorum: Geleceğin tedavi yöntemlerinde robotlar, robotik aletler, nano teknoloji, 3 d teknolojisi çok fazla yer alacak çoğu teşhis ve tedavi doktora ihtiyaç kalmadan yapılabilinecek ( Marka Patent Vekili Av. Murat Eltutan)

class=MsoNormal style='text-align:justify'>Uzun dalga IR termofotonik görüntüleme teknolojisi daha başlangıç adımları sayılsa da , bu araştırma gerçek klinik pratiğe oldukça yakın bir etkiye sahiptir, diyor .

 

 Araştırma Journal of Biomedical Optics dergisinde yayınlandı.

Patent Tescil Yorum: Teknoloji geliştikçe tıp sektöründe değişimde kaçınılmaz olmaktadır ( Marka Patent Vekili Avukat Murat Eltutan)


Tarih: 09 Aralık 2023 Cumartesi Hafta: 49 Saat: 14:44 Ziyaret Sayısı: 180871

Haftanın sözü
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
“"Zhuge Liang"”