Sahte implantlar

Piyasadaki implantların çoğu sahte

Ankara'da bir doktor implant yaptırdı, Türkiye'de yapılan implantlarla ilgili korkunç gerçek ortaya çıktı. İmplantın çenesini erittiğini ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkardığını iddia eden doktorun şikâyeti üzerine harekete geçen İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü aralarında bir hastane sahibinin de olduğu onlarca kişi yakaladı. Uzak Doğu'dan kaçak olarak getirilen malzemelerin büyük bir bölümünün sağlıksız olduğu ortaya çıktı.

Pahalı bir tedavi yöntemi olan implant tedavisi için Uzak Doğu’dan getirdikleri malzemeleri ‘saf titanyum’ diye piyasaya sürdüler, toplum sağlığı ile oynadılar. Ankara’da implant yaptıran bir doktorun çenesinin erimesiyle ortaya çıkan sağlık çetesinin yurtdışından getirdiği kaçak malzemeleri piyasaya yaydığı ortaya çıktı. İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü, aralarında bir hastane müdürü ve diş hekimlerinin de olduğu çeteyi ve 35 milyon dolarlık sahte malzemeyi ele geçirdi.

Yapılan operasyonlarda piyasada bin-bin 500 dolar para karşılığı uygulanan implantların büyük bir bölümünün sağlıklı olmadığını ortaya çıkardı.

19 AYRI ADRESE OPERASYON

Uzakdoğu, Çin, Bulgaristan ve Malezya gibi ülkelerde merdivenaltı olarak üretilen implantların, yurda kaçak olarak sokulup diş hekimleri ve kliniklere satıldığı belirlendi. İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın ve Tekirdağ'da 19 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 4 diş hekimi, 1 hastane sahibi, 1 yurtdışı kuryesi ile 12 ithalatçı firma sahibi hakkında adli işlem yapıldı. Yürütülen operasyonlarda, piyasa değeri 35 milyon dolar olan 13 bin 28 adet implant ve diş tedavisinde kullanılan ilaç ve malzemeler ele geçirildi.

“ÇENEDE ÇÖZÜLÜYOR VE ÇENE KANSERİNE NEDEN OLABİLİYOR”

IMPLANT Der Başkanı Oğuz Akyüz, “Implantın saf titanyumdan sertifikalı üretim yapılan yerlerden alınması gerekiyor. Ancak günümüzde birçok fırsatçı, Uzakdoğu ülkelerinde merdivenaltı yerlerde kalitesiz olarak üretilen yerlerden tanesini 10 dolara alıp uygulamayla birlikte bin-bin 500 dolara satıyor. Eğer malzeme saf titanyum olmaz, katışıklı bir malzeme olursa, uygulamanın yapıldığı çenede çözülerek, çene erimesi ve çene kanserine bile neden olabiliyor” diye konuştu.

 İlaç Patenti Yorum: Bilindiği üzere birçok ilaç ve tıbbi ürün yüksek kar oranıyla satılmaktadırlar! İlaç ve tedavi sektöründeki ürünlerin pahalı olmasının ana nedeni yeni bir ilaç ve tıbbi ürün geliştirmenin maliyetinin yüksekliği ve bunun fiyata yansımasıdır. Taklitçiler bu arge maliyetini yapmadıkları için çok yüksek kazanç elde etmektedirler. Maalesef ülkemizde çoğu tıbbi ürünün atent, tasarım ve marka tescili bulunmamakta taklit ürünlerle mücaele konusunda hukuksal çalışmaları olmamaktadır. Bu durumda taklitçiler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle doku içine yerleştirilen ürünlerin tekrar sökülüp incelenmesi zor olduğu için bu tür taklit ürünler pazarda kolaylıkla yer bulabilmektedir. ( Patent Vekili Avukat Murat Eltutan) 


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 10:7 Ziyaret Sayısı: 125516

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”