Şiddetli Kanamayı Durduran Toz

Şiddetli Kanamayı Durdurmak İçin Kendinden Tahrikli Pıhtılaştırıcı Toz Üretildi

British Kolombiya Üniversitesi’nden bilim insanları ilk kendinden tahrikli pıhtılaştırıcı taşıyarak ,şiddetli kanamayı durdurabilecek bir kan durdurucu ajan geliştirdiler. Karbondioksit sayesinde istenilen bölgeye pıhtılaştırıcıyı taşıyan kalsiyum karbonat partikülleri içeren toz , doğrudan kan akışına karışabiliyor. “Doğum sonrası kana(postpartum hemoraj) annelerin en önemli ölüm nedenlerinden biri, her 50 anneden biri bu nedenle ölebiliyor.

Ayrıca genç insanlarda kanama 1 numaralı ölüm nedeni,” diyor  British Columbia Üniversitesi’nden Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Christian Kastrup ve Michael Smith. Şiddetli kanamayı durdurmaya yönelik geleneksel metotlar, uterus,sinüs veya abdomen gibi bölgelerde çok etkili değildir. “İnsanlar kan pıhtılaştırabilen yüzlerce ajan geliştirseler de , şiddetli kan akışına karşı bu tedavileri uygulamak oldukça zordur, özellikle de yukarı dolaşımdaki sızan damarlara ulaşmak söz konusu olduğunda. Fakat biz ilk kez bunun üstesinden gelebilecek bir ajan bulduk,”diyor Kastrup.

Kastrup biyokimya mühendisler, acil doktorları ve araştırmacılardan oluşan bir ekiple kalsiyum karbonat mikro parçacıklarıyla gaz üreten, kritik kanamayı durdurabilecek bir toz geliştirdi. Bu parçacıklar karbondioksit gazı salımlayarak, anti-asit tabletler gibi, kanamaya doğru itki sağlayabiliyor.

Karbonat gözenekli mikro parçacıklar haline gelerek , tranekzamik asit adı verilen pıhtılaşma ajanına bağlanıyor. Bu itiş gücüyle yaralara ve hasarlı dokuların sonuna kadar ilerliyor. İki hayvan modelinde yapılan in-vitro çalışmalar ışığında araştırmacılar sonuçlarını tasdikledi. Hatta femoral arterde gerçekleşen kurşun yarası senaryosunu taklit ederek, parçacıkların etkili bir biçimde kanamayı durdurabildiğini gösterdi. Kanama durdurucu ajanın piyasaya çıkması için daha fazla test ve geliştirmeye ihtiyaç olsa da, silah yaralanmaları ya da doğum sonrası hasar gören damarların tedavisinde kullanılması muhtemel görünüyor.

 

İlaç Patenti Yorum:  Bilim ve teknoloji evrenseldir, paylaştıkça gelişir. Murat Eltutan


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 8:30 Ziyaret Sayısı: 125493

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”