Şırıngayla enjekte edilen kamera

Almanlar Tuz Tanesi Büyüklüğünde , Şırıngayla Enjekte Edilebilen Kamera İcat Ettiler

Alman mühendisler şırıngayla verilebilecek kadar küçük ,bir tuz tanesi kadar bir kamera geliştirdiler. Teknolojinin özellikle, tıbbi görüntüleme ve gizli görüntülemede kullanılabileceği düşünülüyor.

Stuttgart Üniversitesi’nden araştırmacılar 3 boyutlu yazıcı kullanarak, sadece iki saç teli kalınlığında optik fibere bağlanacak, üç lensli bir kamera geliştirdiler. Bu tarzda bir teknoloji sayesinde insan vücuduna en az zarar verecek endoskoplar geliştirilerek, görüntülemede yeni bir aşamaya geçilebilir. Araştırma Nature Photonics dergisinde yayınlandı.

Ayrıca bu teknolojinin görünmez güvenlik sistemlerinde veya mini robotlarda otomatik görüntüleme için kullanılabileceği belirtiliyor. 3 boyutlu yazıcılar günümüzde plastik,metal veya seramik parçaların üretilmesinde kullanılıyor. Genel olarak tabakalar halinde hammadde lazerle işleniyor.

Normal medikal üretimde karşılaşılan sınırlamaların , 3-D yazıcı metodu sayesinde değişeceğine inanılıyor. Tasarlaması sadece birkaç saat alan bu ufak gözün , “ yüksek optik performans ve inanılmaz kompaktlık” sağladığı rapor edildi.

Lens sadece 100 mikron yani bir milimetrenin 10’da 1’i büyüklükte ve kılıfıyla 120 mikrona erişiyor. 3.0 mm uzaklıktan odaklanabiliyor ve 1,7 metrelik optik fiberle aktarım yapıyor. Bu görüntüleme sistemi kolaylıkla bir şırınga iğnesine verilebiliyor. Bu sayede bir organa ve hatta beyine yollanabiliyor. Endoskopik uygulamalara noninvazif ve hasarsız inceleme imkanı veriyor. Hem tıbbi, hem de endüstriyel sektörde kullanım alanı var. Bileşen lensi bir görüntüleme sensörüne basılarak, dijital kameralarda kullanılabilir.

İlaç Marka Tescil: Gene 3 D yazıcısı kaynaklı icat! Araştırmaya önem vermeliyiz, ilaç firmalarımız, tıp fakültelerimiz sadece lisans alarak üretim yapmamalı gelişime, araştırmaya da kaynak ayırmalıdır. Marka Patent Vekili Murat Eltutan


Tarih: 04 Ağustos 2021 Çarşamba Hafta: 31 Saat: 8:8 Ziyaret Sayısı: 125488

Haftanın sözü
Hayalperest, tek hakiki gerçekçidir.
“"Federico Fellini"”