HASTANE KLİNİK MARKA DAVALARI

Marka bir işletmenin ürün veya hizmetlerini rakiplerinden ayıran tanıtıcı işaret olarak tanımlanmaktadır.

Marka olarak seçilen işaretler tercihe göre ürünü / hizmeti çağrıştıran kelimelerden oluşacağı gibi ürünle ilgisi olmayan kelimelerden de oluşabilir.

Ürün ve hizmeti çağrıştıran kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten kolaydır. Özellikle belli kelimeler üzerinde yoğunlaşmış sektör markaları tüketiciler tarafından verilen hizmetle özdeşleştirilmektedir.

Tıp sektöründe benzer durum yaşanmaktadır, Örneğin : MEDİKAL / MEDICAL / HOSPİTAL kelimeleriyle MED / MEDİ / POL kısaltmaları Hastane, Klinik, Laboratuvar ..vb hizmetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.  

Diğer yandan Semt, Kasaba, Şehir ve Bölge isimleriyle marka oluşturulmaktadır Örneğin; Acıbadem, İstanbul, Marmara,..vb .

Bu kelimelerden oluşan markalar ifade ettiğimiz üzere verilen hizmeti kolay ifade etmeleri yönüyle tüketicilerin dikkatini çabuk çekerler fakat benzer kelimelerden oluşan ve taklitlere yönelik markalara karşı korunması son derece zordur. Bu markaların büyük çoğunluğu marka hukuku açısından zayıf marka olarak kabul edilirler.

Tıp sektöründe benzer marka olgusu çok yaygın olmakla birlikte sektör tarafından yeterince önlem alınmadığı kanaatindeyiz.

Kasıtlı olarak ve/veya tesadüf olarak, Tescilli markalara benzer bir markayla faaliyet göstermek adeta mayın tarlasında bırakın yürümeyi halay çekmeye benzemektedir!  Açılacak bir davayla işletmenin kazandığı tüm para markanın sahibine tazminat olarak verile bilinir.

Diğer yandan Marka sahibi benzer ve taklit markalara karşı zaman kaybetmeden, etkin ve agresif bir şekilde hukuksal yollara başvurmalıdır.

Marka sahibi, benzer ve taklit markalara zamanında doğru hukuksal müdahalede bulunmazsa sessiz kalma yoluyla hak kaybı, zımni rıza ve zamanaşımı sorunlarıyla karşılaşır ve hak kaybına uğrar.

 

Patent Büromuz,  taklitle mücadele etmek isteyen müşterilerine, etkin, agresif ve kararlı koruma hizmeti vermesiyle tanınmaktadır…  


Tarih: 09 Aralık 2023 Cumartesi Hafta: 49 Saat: 13:33 Ziyaret Sayısı: 180861

Haftanın sözü
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
“"Zhuge Liang"”