HASTANE / KLİNİK MARKALARI

Marka bir işletmenin ürün veya hizmetlerini rakiplerinden ayıran tanıtıcı işaret olarak tanımlanmaktadır.

Marka olarak seçilen işaretler tercihe göre ürünü / hizmeti çağrıştıran kelimelerden oluşacağı gibi ürünle ilgisi olmayan kelimelerden de oluşabilir.

Ürün ve hizmeti çağrıştıran kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten kolaydır. Özellikle belli kelimeler üzerinde yoğunlaşmış sektör markaları tüketiciler tarafından verilen hizmetle özdeşleştirilmektedir.

Tıp sektöründe benzer durum yaşanmaktadır, Örneğin : MEDİKAL / MEDICAL / HOSPİTAL kelimeleriyle MED / MEDİ / POL kısaltmaları Hastane, Klinik, Laboratuvar ..vb hizmetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.  

Diğer yandan Semt, Kasaba, Şehir ve Bölge isimleriyle marka oluşturulmaktadır Örneğin; Acıbadem, İstanbul, Marmara,..vb .

 

Bu kelimelerden oluşan markalar ifade ettiğimiz üzere verilen hizmeti kolay ifade etmeleri yönüyle tüketicilerin dikkatini çabuk çekerler fakat benzer kelimelerden oluşan ve taklitlere yönelik markalara karşı korunması son derece zordur.

Bu tür markaların büyük çoğunluğu marka hukuku açısından zayıf marka olarak kabul edilirler.

Benzer markaların çoğalması nedeniyle yüksek kalite / hizmet algısı oluşturmak son derece güçleşir.

Ticaretin başında müşteri temini açısından doğru fakat ilerleyen süreçte kaliteli ve sadık müşteri temini bakımından yanlış tercihtirler.

Ayrıca söz konu markalar, benzer ve taklitlere karşı en başından itibaren, etkin ve agrasif bir şekilde korunmazlarsa iş çığırından çıkar hukuksal hak kayıpları yaşanır.

 

Danışmanlık ve Patent Büromuz,  taklitle mücadele etmek isteyen müşterilerine, etkin, agresif ve kararlı koruma hizmeti vermesiyle tanınmaktadır…


Tarih: 09 Aralık 2023 Cumartesi Hafta: 49 Saat: 13:32 Ziyaret Sayısı: 180860

Haftanın sözü
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
“"Zhuge Liang"”