İLAÇ MARKASI

Marka bir işletmenin ürün veya hizmetlerini rakiplerinden ayıran tanıtıcı işaret olarak tanımlanmaktadır.

Marka olarak seçilen işaretler tercihe göre ürünü çağrıştıran kelimelerden oluşacağı gibi ürünle ilgisi olmayan kelimelerden de oluşabilir.

Ürünü çağrıştıran kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten kolaydır fakat benzer kelimelerden oluşan ve taklitlere yönelik markalara karşı korumak son derece zordur. Bu tür markaların büyük çoğunluğu marka hukuku açısından zayıf marka olarak kabul edilirler.

Ürünü çağrıştırmayan kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten daha zor olmakla birlikte benzer ve taklit markalara karşı kuvvetlidir.

İlaç sektöründe ki markalar incelendiğinde daha ziyade içindeki etken madde ile tedavisi amaçlanan hastalığı çağrıştıran kelimelerden oluştukları gözlenmektedir.  Bu durum aynı tedaviye yönelik ilaçların markalarının benzer olmasını neden olmaktadır. 

İlaç sektöründe benzer markalar, marka tecavüzleri sık gözlenen fiili bir gerçekliktir.

Fakat İlaç markalarında genel marka benzerliği, taklidi kavramlarını uygulamak mümkün olamamaktadır.

İlaç markaları açısından farklı bir uygulama ve hukuk oluşmuştur.

Genel olarak ilaç markalarının benzer olması ve tüketicilere (hastalara), Doktor ve Eczacılar aracılığıyla satılması markaların benzerliğine bir nevi tolerans nedeni olarak sunulmaktadır.

Söz konu Yargıtay Yorumu, genel itibariyle mantıklı kabul edilse de Hukuk ve Patent Büromuzun kurucusu (Marka ve Patent Vekili) Avukat Murat ELTUTAN’ın hukuksal mücadelesini yaptığı üzere Yargıtay’ın görüşü her olaya ve markaya uymamaktadır.

Özellikle, etkin madde ve hastalık isminden oluşmayan ilaç markalarında ve hastalar tarafından Doktor önerisi, reçeteye gerek duyulmaksızın alınan ilaçların (Örneğin: aspirin , augmentin, aferin, talcid, vicks..vb) benzerine karşı  tolerans tanınmaması gerekir.

Yargıtay’ın genel uygulama ve içtihadının bu tür ilaç markalarına uygulanması marka tecavüzcüsünün ödüllendirilmesiyle eş değerdedir.


Tarih: 17 Ekim 2019 Perşembe Hafta: 42 Saat: 18:33 Ziyaret Sayısı: 90973

Haftanın sözü
Yalnız iyilik yapmak yetmez, iyiliği zarafetle yapmak da önemlidir
“"Diderot"”