KOZMETİK MARKASI

Marka bir işletmenin ürün veya hizmetlerini rakiplerinden ayıran tanıtıcı işaret olarak tanımlanmaktadır.

Marka olarak seçilen işaretler tercihe göre ürünü çağrıştıran kelimelerden oluşacağı gibi ürünle ilgisi olmayan kelimelerden de oluşabilir.

Ürünü çağrıştıran kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten kolaydır fakat benzer kelimelerden oluşan ve taklitlere yönelik markalara karşı korumak son derece zordur. Bu tür markaların büyük çoğunluğu marka hukuku açısından zayıf marka olarak kabul edilirler.

Ürünü çağrıştırmayan kelimelerden oluşan markaların, piyasada tanıtımını yapmak ve pazar payı elde etmek nispeten daha zor olmakla birlikte benzer ve taklit markalara karşı kuvvetlidir.

Kozmetik sektöründe markalar incelendiğinde daha ziyade içindeki etken madde ile tedavisi amaçlanan hastalığı çağrıştıran kelimelerden oluştukları gözlenmektedir

Kozmetik sektöründe benzer markalar, marka tecavüzleri sık gözlenen fiili bir gerçekliktir.

Kozmetik alanında, marka tecavüzleri sık gözlenen fiili bir gerçekliktir. Markaların, benzer hatta ayırt edilemeyecek kadar benzer olması nedeniyle tüketiciler tarafından karıştırılma ihtimalleri çok yüksektir.

Maalesef ülkemizde taklide yönelik benzer markalar yanında bizzat birebir aynı markayla sahte ürünlerde bulunmaktadır.

Kozmetik alanında sahtecilik çok büyük boyutlardadır. Sahteciliğin yaygın olması sadece marka sahibini değil özellikle müşteriyi de  mağdur etmektedir.

Kozmetik sektöründe sahteciliğe karşı maalesef yeterince mücadele verilmemektedir bunun ana nedeniyse; söz konu cihazların (markaların) çoğunun yabancı olması ve Türkiye’de güçlü distribütörlerinin bulunmamasıdır.

Distribütörlerin büyük çoğunluğu taklitlere karşı hukuki mücadele içine girip düşman edinmek ve özellikle de para harcamak istemektedirler, bu nedenle Kozmetik ürünler taklitçiler için korunmayan ve kolay bir hedef oluşturmaktadırlar.

Taklit ürünlerin yarattığı diğer bir problemse; sahte ürün aldığını fark etmeyen ve sağlığı bozulan müşteriler bu nedenle asıl markayı sorumlu tutmakta hatta tazminat davaları açmaktadırlar.

Danışmanlık ve Patent Büromuz,  taklitle mücadele etmek isteyen müşterilerine, etkin, agresif ve kararlı koruma hizmeti vermesiyle tanınmaktadır…


Tarih: 09 Aralık 2023 Cumartesi Hafta: 49 Saat: 14:17 Ziyaret Sayısı: 180866

Haftanın sözü
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
“"Zhuge Liang"”